Denník N: Prečo zverejňujeme Kočnerovu Threemu (…po tlačovke prokurátorov)

20. aug. 2019 | Komentované správy

Na včerašej tlačovke sme sa medzi riadkami dozvedeli aj názor prokurátorov na zdroj úniku informácií. Jedna z otázok, v tomto prípade od redaktorky z RTVS, smerovala k pochybnostiam, či pri medializovanom úniku komunikácie z Threemy nejde o úmysel marenia vyšetrovania. V odpovedi najskôr mladší z prokurátorov celkom dôrazne hovoril o nevhodnosti únikov:
„Toto necháme bez komentára. Ja som to už povedal. Prípravné konanie je neverejné. Ako také, informácie by mali byť dostupné len osobám, ktorých sa to bezprostredne dotýka. To znamená obvinení, ich obhajcovia, poškodení, ich zástupcovia, samozrejme orgány činné v trestnom konaní. V zásade nikto, nikto by v priebehu prípravného konania nemal vedieť, aké dôkazy boli zabezpečené a aké sú vo vyšetrovacom spise.“
Až po tomto úvode dodal okrídlenú vetu citovanú mainstreamom, že keď to už niekto „v dobrom úmysle, vo všeobecnom záujme“ alebo z inak nazvaných dôvodov von vypustil, oni to „môžu jedine zobrať na vedomie“.
Lenže následne ho starší prokurátor „len tak“ doplnil:
„Nie je žiadna zákonná norma, ktorá by limitovala, ja neviem, obhajcu alebo zástupcov poškodených strán k tomu, aby sa o skutočnostiach, ktoré sa dozvedeli v rámci vyšetrovania v tých veciach, kde pôsobia ako advokáti, ako právni zástupcovia, tak nie je žiadna zákonná norma, ktorá by ich limitovala pri poskytovaní informácií, ktoré sa dozvedia, niekomu inému. Oni sú tu všeobecne viazaní profesionálnym tajomstvom, takto to nazvem, ale akým spôsobom si to vysvetľujú a akým spôsobom to potom realizujú v praxi, to my ovplyvniť nemôžme a nemôžme ich za to ani žiadnym spôsobom postihnúť, ani nikto.“
Odpoveď na otázky, prečo by to starý, skúsený prokurátor pred dôchodkovým vekom k tejto otázke dodával a na ktorú zo strán prípravného konania tento jeho citát ukazuje, si urobte názor sami.
Pre našich trolov – že vraj elfov zachraňujúcich svet – dodáme nasledovné: Aj z vyšetrujúceho tímu došlo v minulosti k únikom informácií. Práve preto boli vyšetrovateľské tímy reorganizované. Ale v ich prípade išlo o úniky smerom k Bödörovi. A prokurátor z prípadu Kuciakovej vraždy o tom podľa jeho včerajších slov nepochybuje. Takže kto s politickou motiváciou ostáva?
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.