Prebúdzanie ducha

Marek Ťapák a vyjadrenie jeho myšlienok a pocitov.

Prebúdzanie ducha – časť 13. – o hrdinoch a nádeji

Aj v roku 2024 Marek Ťapák pokračuje vo svojom cykle Prebúdzanie ducha. Každý národ potrebuje hrdinov. Čo je však predpokladom toho, aby bol niekto hrdinom…?

Prebúdzanie ducha – 12. časť o Popolvárovi a v ňom skrytých podobenstvách

Jedna z najkrajších a zároveň najpoučnejších rozprávok. I keď rozprávky sú primárne určené dospelým, stal sa z nich žáner pre deti. Ponaučenia, ktoré rozprávky skrývajú, by sme si mohli častejšie opakovať. A nezabúdajme na ne ani dnes a ani v príbehu Popolvára….

Prebúdzanie ducha – 12. časť o Popolvárovi a v ňom skrytých podobenstvách

Jedna z najkrajších a zároveň najpoučnejších rozprávok. I keď rozprávky sú primárne určené dospelým, stal sa z nich žáner pre deti. Ponaučenia, ktoré rozprávky skrývajú, by sme si mohli častejšie opakovať. A nezabúdajme na ne ani dnes a ani v príbehu Popolvára….

Prebúdzanie ducha – 11. časť – Sloboda Čajky a Jánošíkova smrť

V ďalšej časti cyklu Prebúdzania ducha sa Marek Ťapák zamýšľa nad slobodou – a to konkrétne zobrazenou v diele Čajka Jonathan Livingston od Richarda Bacha.

Prebúdzanie ducha -10. časť Nevesta hôľ

Marek Ťapák v ďalšej časti hovorí o diele, ktoré je podľa neho je jedným z najkrajších diel slovenskej tvorby. Veď posúďte sami…

Prebúdzanie ducha – 9. časť Théseus

Théseus bol popri Heraklovi považovaný za jedného z najväčších hrdinov antických báji.
Homér tvrdil o Théseovi, že je potomkom Kekropa – zakladateľa Atén. Často v bájach vystupoval a bojoval po boku Herakla, bol jeho verným druhom. Ich priateľstvo symbolizovalo jednotu Grékov. Théseus bol predstaviteľom Iónov a priateľstvo s dórskym Heraklom bolo pre mnohých symbolom jednoty Grékov napriek nepriateľstvu, ktoré medzi mestskými štátmi vládlo.
Aj príbeh Thésea je ukážkou výhry Atén nad Krétou….
Ale o tom viac vo videu s Marekom Ťapákom.

Prebúdzanie ducha – 8. časť o Minotaurovi

Dnešným videom sa vraciame späť do gréckych bájí.
Vojtech Zamarovský vo svojej knihe „Bohovia a hrdinovia antických bájí“ píše, že „dodnes sa umelci k mýtom o Minotaurovi vracajú, a to i z krajín veľmi vzdialených od Kréty. Je stále živou súčasťou tritisícročnej histórie krétskych námetov v umení – od neznámych majstrov dávno zapadnutých vekov až po Matissa a Picassa.“

Príbeh Minotaura, ktorý je zobrazovaný ako netvor s ľudským telom a býčou hlavou z knosského labyrintu, fascinuje nielen umelcov. Je symbolom odrazu krétskej nadvlády v Egejskom mori.
Čo všetko sa za touto legendou skrýva, si môžete vypočuť v tejto časti z cyklu Prebúdzanie ducha od Mareka Ťapáka.

Prebúdzanie ducha – 7. časť a Herkules

Na nápravu treba až božskú silu

Prebúdzanie ducha – 6. časť a Augiášov chliev

Možno bude nutné si pripomenúť tento príbeh, možno naozaj aktuálne v stave, ktorý tu po sebe nechali vlády od roku 2020.

Prebúdzanie ducha 5. časť a famózny Milo Urban

Pohľad Mareka Ťapáka na tvorbu Mila Urbana.

Prebúdzanie ducha 4. časť

V tomto videu pán Ťapák ukazuje svoj pohľad na novelu Margity Figuli „Tri gaštanové kone“

Prebúdzanie ducha 3. časť

Pokračovanie v cykle tentokrát z goralského prostredia

Prebúdzanie ducha 2. časť

Čo sa stane so Šťastným kráľovstvom, ak si naň brúsi zuby niekto zlý…?

Prebúdzanie ducha 1. časť

Kultúra v ostatné tri roky trpela snáď najviac. A my s ňou. Sú slová, ktoré by každý z nás vedel vysloviť, ale nie tak, ako niekto, kto umenie aj študoval. Prajem príjemný zážitok.