S rasovými rozdielmi vo fyziológii rátajú výrobcovia liečiv, lekári, imunológovia, športovci (ako v tomto prípade náš najlepší maratónec) a ďalší. Týkajú sa všetkých telesných systémov – svalového, tráviaceho, imunitného atď. Skrátka nastavení všetkých sústav a orgánov… len dvoch systémov nie: nervovej sústavy a pohlavných orgánov (dajte si pozor na to občania!).

Pri nervovej sústave príroda v evolúcii vedela, že ľudia raz jednu z mnohých inteligencií pomenujú IQ. A budú na ňu budú takí citliví, že hodnotu celého človeka zredukujú na číslo 100 plus mínus niečo. Tak príroda nervovú sústavu pre istotu súcitne udržiava od začiatku rovnakú u všetkých rás, bez ohľadu na ich tisíce ročný rôzny evolučný vývoj v odlišných evolučných podmienkach. Chápete, len malá výnimka z Darwina.

A o rodoch sa vo vzťahu k pohlavným orgánom ani nemusíme baviť. Prírode stačilo povedať: „daj to radšej na sociálny konštrukt“. A tak ani rody s pohlavnými orgánmi nijako nesúvisia.

Aby sme na výnimky do tretice nezabudli, ani nervová sústava samozrejme s pohlaviami nesúvisí. Tá je jasne rovnaká u mužov, žien a všetkým medzi tým. Teda pokiaľ sa nepozriete trochu bližšie ako len z metra (dajte si na to pozor občania!).

Toľko komentár k odpovedi nášho najlepšieho maratónca Tibora Sahajdu, ktorý strávil veľa času tréningami s maratóncami z Kene. Skrátka sa pomýlil vo výklade toho, čo vidí. Mal by viac makať a menej sa vyhovárať… (Pardón za iróniu, ale my len predbiehame dobu, kedy to už irónia nebude).

Otázka Denníka N: „Je za úspechom Keňanov drina alebo genetika?“ Odpoveď Tibora Sahajdu: „Určite je to aj genetikou. Pozorne som v Keni sledoval domácich bežcov, ich stavbu tela či pohyby a je vidieť, že sú to iní ľudia ako sme my. Áno, s ľudským telom sa dá pracovať a formovať ho, ale len do určitej miery. Avšak, samozrejme, bez tvrdého tréningu a hlavne systematickosti by bežecký úspech Keňanov nebol možný.“

0 komentárov

Nová relácia – Zrkadlenie

„Bez historického poznania a ním sformulovaného vedomia nie je možné pochopiť deje odohrávajúce sa v súčasnej spoločnosti. Miroslav Lesičko v relácii Zrkadlenie poskytne poslucháčom dejinné informácie, ktoré sú výlučne spojené s udalosťami v Rímskom impériu a tak ich vyprovokovať ku kritickému mysleniu a hľadaniu odpovedí na otázky, ktoré ešte neodzneli“.

Nový archív LBRY

Najnovšie články

Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.