DenníkN: Tóth neplní svoju dohodu s políciou a odmieta prísť svedčiť na súd s Kočnerom

31. júl. 2019 | Komentované správy

Tá irónia osudu. Neslávne známa Monika Tódová z N-ka píše v článku o dnešnom vyhnutí sa výpovedi Petra Tótha v kauze zmenky: “Podľa zákona je každý svedok povinný prísť vypovedať, ak ho súd predvolá”. Tódová je neslávne známa preto, lebo to bola práve ona, ktorá bez okolkov odhalila Tóthovu identitu, keď bol utajovaným svedkom. Vtedy ju zákon nezaujímal.
Neslávne známa je priliehavé pomenovanie, aj keď “slušné” médiá Tódovú “slušne” oslavujú. Nejde totiž len o Tótha, nech už to je s ním akokoľvek a aj keď s ním SMEčkari majú svoju osobnú históriu. Ide hlavne o všetkých budúcich utajovaných svedkov, ktorí nebudú mať dôveru v tento inštitút. Kvôli Tódovej ako inak riadiacej sa etickým kódexom novinára.
A ešte dodajme dve veci:
1. Môžeme si o Tóthovi myslieť čokoľvek. Ale polícia mu štatút utajovaného svedka asi pridelila odôvodnene. Koniec koncov, dnes vyšla správa, že Kočnera presunú tajne, lebo sa boja, že ho zabijú. Tak je to nebezpečný prípad alebo nie? Nehustia tu do nás slušné médiá už mesiace, aká je to vysoká hra patriotov? Tak, ak štát počas neho nevedel zabezpečiť bezpečnosť jedného z kľúčových svedkov, nečudujme sa, že si ju svedok zabezpečuje po vlastnej linke.
2. Všimnime si ešte častý prvok u slušných. Majú plné reči marketingových fráz o vláde zákona a spravodlivosti, ale keď ide o ich ciele, vždy majú plno dôvodov, prečo práve oni zákon z tých – samozrejme najetickejších dôvodov – môžu nedodržiavať. A potom sa čudujú, prečo sa tu všetko rúca a čoraz viac ľuďom dochádza so systémom trpezlivosť.
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.