Spravodajský výber Slobodného vysielača

Polsko trvá na reparacích od Německa.

Polský poslanec zdůraznil, že reparacím nebrání žádné právní překážky. Dokument z roku 1953, na který se odvolává Berlín, není prý platný.

Roman Michelko: Slušní, slušnejší, progresívni.

Ak by dnes žil starý dobrý Orwell, nestačil by sa čudovať, ako sa jeho apokalyptické predpovede napĺňajú. Všetko, o čom hovoril, sa viac-menej napĺňa. Od Snowdenovho úteku vieme, že NSA je presným stelesnením „Veľkého brata“, ktorý monitoruje, analyzuje a vyhodnocuje všetky rozhovory Američanov. Tu však podobnosť s Orwellovou víziou nekončí…

Paška: Americké základne napriek sklzu pokračujú.

Podľa informácií zverejnených na americkom globálnom webe Defense News je nový systém kontajnerových základní amerického letectva vyvinutých pre posilnenie pozícií US Air Force pri vojne s Ruskom z organizačných dôvodov síce asi v dvojročnom sklze, ale technologicky aj kapacitne sa posilňuje. Upozornil na to v sobotu poslanec NR SR a podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Voľby do EP sa v nedeľu konajú v 21 členských štátoch EÚ.

Približne 418 miliónov ľudí v celej Európe si od štvrtku môže vyberať svojich kandidátov do EP, ktorý tvorí spolu 751 členov.

Eurovoľby 2019: Podľa predbežných výsledkov PS a Spolu predbehlo Smer.

Slováci si v sobotu vyberali nových europoslancov. Neoficiálne odhady výsledkov naznačujú, že po dlhých rokoch ich nevyhral Smer-SD.

V EP by mali byť predbežne Smer, PS-Spolu, ĽSNS, KDH, SaS a OĽaNO.

Podľa odhadov volilo na Slovensku v eurovoľbách okolo 20 percent ľudí.

Medzinárodný tribunál rozhodol: Rusko musí prepustiť ukrajinské lode a námorníkov.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojenské lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive.

Európa vás potrebuje. Fašisti a extrémisti pre ňu plán nemajú.

Nikdy jasne nepovedali, čo by mali v europarlamente robiť.

Uznesenie EP o právach ľudí afrického pôvodu: náhľad do mentality bruselských poslancov.

Koncom marca 2019 prijal Európsky parlament uznesenie o základných právach ľudí afrického pôvodu v Európe. Hlasovalo zaň 81 % prítomných poslancov a malo podporu naprieč všetkými frakciami okrem Európy národov a slobody (ENF). Uznesenie obsahuje viaceré kontroverzné ustanovenia. Antisystémové politické strany sa voči nemu vymedzili veľmi kriticky, hlavný prúd o ňom takmer nepísal. Čo je však dôležité, poskytuje zaujímavý náhľad do mentality, ktorá vládne v hlavách bruselských europoslancov.

Čo sa to s tým naším školstvom deje? Niekde prednášatelia s kuklami na hlavách, inde sexualizujú deti gender dňami. Na ZŠ v Spišskej Novej Vsi zas predviedli scénku o Hlavných správach, že aj za komunistov by si to bolo ťažko predstaviť.

Tento týždeň sa na sociálnych sieťach objavil úryvok scénky z jednej zo základných škôl zo Spišskej Novej Vsi, v ktorom sa mali deti zahrať na príslušníkov rodiny a diskutovať o jednotlivých médiách, pričom náš portál mal podľa tejto scénky uverejňovať články, ktoré boli označené ako “hlúpostiť” či “klamstvá”.

Volebné miestnosti sa otvorili, Slováci si volia europoslancov.

Začali sa v poradí štvrté voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku. Rozhodovať o poslancoch Európskeho parlamentu sa dnes u nás dá od 07:00 do 22:00 v 5 951 volebných miestnostiach. Ako agentúru SITA informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra, všetky volebné miestnosti sa otvorili o 07:00. Žiadna z obcí tak nevyužila právo začať hlasovanie skôr

Huawei může přepnout z Androidu za šest měsíců.

Google prý zajistí podporu pro telefony Huawei do poloviny srpna.

EU polyká demokracii.

Petr Schnur píše o třech rozměrech Evropské unie – té z reklamy, té zákulisní a té neveřejné, která polyká demokracii například prostřednictvím stále silnější cenzury a zpochybňování legitimní kritiky.

USA obviňujú z nedávnych útokov na Blízkom východe Irán.

USA majú podľa Gildaya dostatočné dôvody predpokladať, že iránske Revolučné gardy sú zodpovedné za výbuchy na štyroch tankeroch.

Osm zraněných po výbuchu v centru Lyonu.

Nejméně osm lidí bylo podle francouzské prokuratury zraněno při výbuchu v centru Lyonu. Server France24 uvedl, že na místě zřejmě explodovala podomácku vyrobená nálož. Francouzský prezident Emmanuel Macron událost označil za útok. Podle ministerstva vnitra není nikdo ze zraněných v ohrožení života.

USA chcú vyslať na Blízky východ ďalších 1500 vojakov.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá.

Le Drian: EÚ stojí pred hrozbou rozpadu a dezintegrácie.

Le Drian v piatkovom rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL priznal, že má obavy o budúcnosť Európy.

Babiš verí v druhé referendum o brexite; dúfa, že Briti zostanú v EÚ.

Britskí občania by podľa Babiša v prípade, že by sa v krajine uskutočnilo druhé referendum, dostali príležitosť pochopiť, že sa v prvom referende rozhodli na základe dezinformácií.

Advokáta poslanca Mizíka obvinili z extrémizmu.

Vyšetrovateľ NAKA spracoval podnet na väzobné stíhanie muža obvineného z propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd v súbehu so zločinom rozširovania extrémistických materiálov a ich prechovávania.

Corbyn žiada, aby budúci britský premiér vypísal nové voľby.

Požiadavku vodcu labouristov podporila aj škótska premiérka.

Otázka do štúdia
otázka bude odoslaná na adresy: studio@slobodnyvysielac.sk, studio.bb.juh@slobodnyvysielac.sk, cb@slobodnyvysielac.sk
Odoslať

Pin It on Pinterest