Klub národohospodárov Slovenska 53

relácia je vysielaná naživo

15:30 - 17:30 (05.11.2019)

Štúdio Bratislava

Tel: (+421) 0951 485 385
studio@slobodnyvysielac.sk

Po dvoch rokoch od vydania : AKTUALIZÁCIA DIELA EKONOMIKA PO KAPITALIZME hovorí autor knihy Ing.Peter Zajac-Vanka

Kniha vyšla v novembri 2017. Je to štýlom usporiadania kapitol a vysvetlivkami ekonomická učebnica. Jej podstatou je filozofia rozvinutia troch charakteristík  ekonomickej demokracie podľa filozofa, profesora z Chicago LoyolaUniversityD.Schweickarta. Rozvinutia do ekonomického a spoločenského projektu pre malú krajinu v strednej Európe, pre Slovensko. Nehrá sa na svetoobsažnú filozofiu „prevratu sveta“. Podnadpis diela je Národohospodársky aspekt troch čŕt ekonomickej demokracie v slovenskej praxi – verzia pre Slovensko.
Predovšetkým je tu inšpiratívne inštruovanie priamo filozofom Schweickartom,  aký má byť model ekonomickej teórie pre prax. Považujem za splnený…
Je tu hľadanie a zdôvodňovanie nových ukazovateľov pre makroekonomiku a podnikové hospodárenie, i pre štátny rozpočet a hospodárenie domácností.
Je tu definovaný postup, ako uviesť do praxe ekonomické nástroje, ktoré sú v inštrumentáriu súčasného riadenia ponúkané a hlavne, kto ich má uskutočňovať.
V závere je aj uvedené, ktorá politická sila pravdepodobne dá do pohybu zmeny, ktoré nastávajú. A aj príčiny prečo a kto bude súperom.
Dôležitá korekcia je v posune času pôvodne načrtnutej vízie pre Slovensko do roku 2022. Táto vízia je čo do uskutočniteľnosti ešte naliehavejšia ako v roku 2016, keď bola po prvý raz prezentovaná. Situácia sa vyhrocuje a ak nechceme spoločnosť na Slovensku uspať, ba umŕtviť do dlhotrvajúceho hnitia a spráchnivenia, je načim víziu radikalizovať a časovo posunúť, aj keby sa štart začal už 1.marca 2020.
A je tu aj posun v zmýšľaní autora. Jeho sklamanie z kedysi avantgardných politických síl, ktoré už vyhnili, dali sa skorumpovať a – skončili…
Kvôli tomu ale nebudeme organizovať nové vydanie knihy a korigovať text, povieme si to. Len potrebujem aj protinázory…
(sám som zvedavý… autor)

 


Značky: Peter Zajac Vanka, Štúdio Bratislava
Pridať si reláciu do kalendára

Archív relácie

Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.