Ekonomická demokracia 85

Ekonomická demokracia 85

relácia je vysielaná naživo

15:30 - 17:30 (20.02.2018)

Štúdio Bratislava

Tel: (+421) 0951 485 385
studio@slobodnyvysielac.sk

20.február : Deň SOCIÁLNEJ SPRAVODLIVOSTI
reláciou sprevádza Peter Zajac-Vanka
Text:
Sociálna spravodlivosť dnes nie je žiadny zastaralý pojem. Naopak, obnovuje sa v každodennom živote v miliardách prípadov, tak ako láska, tak ako život….
…. A iba novým politickým názorom „nechutí“…a či sú to liberáli pravicoví či ľavicoví, či sú to konzervatívci kresťanskí či nekresťanskí, nikto z týchto prúdov sociálnu spravodlivosť v skutočnosti „nemusí“- pretože jej základom je spravodlivosť ekonomická, spravodlivosť v rozdeľovaní príjmu z vyprodukovanej hodnoty a spravodlivosť v rozdeľovaní a užívaní bohatstva.
Človek sa nestačí čudovať, že politický názor sociálnej demokracie sa od roku 1878, keď vznikala sociálna demokracia, tak výrazne zmenil koncom 20. a začiatkom 21.storočia.
Už nám netreba sociálnu spravodlivosť, je to niečo extrémne, niečo „proti prirodzenosti ľudského práva súkromne vlastníť“…ako sa to omylom dostalo i do Ústavy SR.
…a predsa sa Deň sociálnej spravodlivosti pripomína, a predsa je sociálnou spravodlivosťou konfrontovaná každodenná realita i v roku 2018 – a nejde o charitu, ani o sociálnu dohodu, ani o sociálny zmier. IDE O PRINCÍP. A takýto princíp sociálnej spravodlivosti od základu, teda od rozdeľovanie príjmu a spravodlivosť v užívaní národného bohatstva, zastáva názor a systém ekonomickej demokracie. Vlastne, tu nejde o len takú akademickú spravodlivosť, o filozofické dišputy akademikov,  tu v ekonomickej demokracii ide o každodenné  spravodlivé rozdeľovanie hospodárskeho výsledku, teda spravodlivosť pri rozdeľovaní výsledkov tvorených výrobnými prostriedkami, nech by to bola lopata, bager, mechanické strojové zariadenie, automat alebo biorobot….vždy platí princíp sociálnej spravodlivosti.
Vysoko aktuálnou témou je sociálna spravodlivosť dnes v roku 2018 v Slovenskej republike. Pretože výsledky hospodárenia v ekonomike Slovenska a vo využívaní národného bohatstva sa nerozdeľujú kritériami sociálnej spravodlivosti a sú vysoko nespravodlivé – veď vidíte, aj sama Spravodlivosť má oči zaviazané a z váh jej kamsi padajú zväzky bankoviek…kám?
Píšte maily, telefonujte….

Značky: Peter Zajac Vanka, Štúdio Bratislava
Pridať si reláciu do kalendára

Archív relácie

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.