Ariadnina niť 85

Ariadnina niť 85

relácia je vysielaná naživo

8:00 - 10:30 (26.01.2021)

Štúdio Banská Bystrica

Tel: (+421)048 381 01 01
studio@slobodnyvysielac.sk

Postmoderný relativizmus a poludňajší démon 2...
hosť : Emil Páleš
moderuje : Boris Koroni

Tematické body 2. časť (postmoderna v praxi)
01 – Utvárame sa tým ako o sebe zmýšľame. Filozofia sa zhmotňuje. Sugescia slnečného démona vymazáva naše ja. Realizuje sa to: prestáva sa rozmýšľať, školy upadajú, veda sa mení na ideológiu, bezmyšlienková umelecká tvorba, nesúrodá architektúra. Vo svete bez racia sa rozmáha apetít, konzum, bezcieľny človek má etiku žiadostivosti
02 – Dalrymple: nová spodina z mravnej chudoby, evolúcia smerom k strate ja. Apokalyptické kobylky budú ľudia bez ja.
03 – Foucault zomrel symbolicky na AIDS. Orgány z veku slnka: chrbtica, krv, imunita. Imunita stavovcov individuálna, je výsledkom biografie. Eliminácia duchovného stredu sa somatizuje zlyhaním imunity. Foucaultov život: všetky druhy perverzity povýšiť na normalitu. Najlepší sex vrcholí smrťou (a stalo sa). Apokalyptické zviera. AIDS a postmodernizmus sa vynárajú spoločne.
04 – Acedia, smrteľný hriech našej doby, nielen lenivosť ale hodnotová indiferentnosť, bez duchovnej ašpirácie. Frankl: noogénna neuróza. Evagrius: sedem kardinálnych pokušení, poludňajší démon, v polovici života, najhorší, rozkladá motiváciu. Cirkasemidián, siesta, únava. Vonkajší zhon je vnútorná pasivita. Šelma prázdneho života.
05 – Psychosomatiku AIDS som opísal 1998, 2001. 2006 potvrdená. Slnečnica a DCQA. Milióny ľudí a eur vďaka sofiológii. HIV nie je príčina ale prejav duchovnej choroby civilizácie.
06 – PM reaguje na deštruktívnu stránku západu, priveľa ľavej hemisféry: monolitické utópie, zdôvodňované takzvaným rozumom. Kuhn, Feyerabend: vedecký rozum spletený s kultúrou-mýtami. Myslenie a cítenie sa nedajú oddeliť, rôzne intuície vedú k rôznym racionalitám. Neosobný rozum ilúziou osvietenstva. Kto si neuvedomuje vlastné štruktúry-bytosti v pozadí, toho ovládajú.
07 – Kuhn zostal pri nesúmerateľnosti paradigiem. Postmoderna uviazla na pol ceste a treba ju dokončiť. Nie vzdať sa poznávacej schopnosti ale očistiť citovo-vôľové korene myslenia, ktoré ho skresľujú. Z ušľachtilého cítenia vyrastajú pravdivé myšlienky a všestranne rozvinutá osobnosť si tvorí celistvý obraz o svete. Dopovedať: pm odhalená mnohosť práv je mravnou úlohou!
08 – Za zlo postmodernou je iba toto: zrušte rebríček hodnôt, aby som sa nemusel napraviť!
09 – Incest ako príklad vzťahu medzi prirodzenosťou, kultúrou a hodnotami.
10 – Nie je to pravda, ale nestane sa to pravda, keď to uskutočníme? Meníme seba samých podľa toho, čomu veríme! Harari: homo deus – bestseller. Transhumanizmus chce prerobiť človeka. Ideál sebaprekonania premieňa technicky. Nadčlovek = zviera-stroj-sieť.
11 – Prenechávame myslenie strojom, umelá inteligencia nahradí naše ja. Vymazaný bude ľudský stred, posvätný v humanizme – nahradia ho algoritmy. Angelina (operácia) je rozumná alebo duchovne pasívna? Beztak sme len nedokonalé algoritmy a sloboda je sebaklam. Nevzdávame sa skutočnej budúcnosti pre sugesciu Beliála? Má nám UI slúžiť alebo nás nahradiť? Fiktívny kyborg smeruje k podčloveku.
12 – Rušíme vlastnú prirodzenosť. Do akej miery platia pravzory pre každý budúci vývoj, aj na iných hviezdach?
13 – Novoaristotelizmus zdravá filozofia pre súčasnosť.


Značky: Boris Koróni, Emil Páleš, Štúdio Banská Bystrica
Pridať si reláciu do kalendára

Archív relácie

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

blank
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
blank
blank
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
blank
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.