Eduard Chmelár: Informačná vojna o Sputnik V.

18. feb. 2021 | Nekomentovaný výber

Zdroj obrázka:

Eduard Chmelár: Informačná vojna o Sputnik V. 1

Sú to stále tie isté tváre, stále tie isté mená. Valášek, Šimečka, Korčok, Klus, Bilčík, Demeš… Používajú tie isté argumenty ako cez kopirák, tie isté slová ako z manuálu a svorne nám tvrdia, že nemajú problém s ruskou očkovacou látkou Sputnik V, ak prejde schvaľovacím procesom Európskej liekovej agentúry (EMA), že ich netrápi geopolitika, ale bezpečnosť očkovania… To, že ide o zákernú lož, sa dá vybadať už z tohto tvrdenia. Každý vie, že schvaľovací proces trvá mesiace a mesiace. Dlhé mesiace, ktoré si krajina s najväčším počtom mŕtvych na milión obyvateľov na svete nemôže dovoliť. Pri takomto postupe by sa mohlo zopakovať presne to, čo sa stalo pri očkovacích látkach Pfizer a Moderna: kým my sme čakali na byrokratický proces EÚ, ostatné krajiny vakcíny rýchlo vykúpili a teraz ich je na európskom trhu nedostatok. Nech si tí, ktorí pocítili náhle starosti o bezpečnosť vakcíny, zodpovedia hlavnú otázku: máme lepšie riešenie? Čakať, až kým nepomrieme, ako nám to odporúča náš minister pohrebníctva? Poviem to úplne otvorene: je hanebné, keď títo politici dávajú prednosť záujmom svojich chlebodarcov pred životmi svojich voličov. V nasledujúcej analýze si vysvetlíme, prečo sme svedkami ďalšieho propagandistického diskurzu, v ktorom mainstream vytvára dezinformácie a šíri lži.

V čase, keď už je všetkým jasné, že Európska komisia opäť niečo nezvládla a nie je schopná dodať včas dostatok vakcín pre občanov EÚ, sa slovenská vláda päť minút po dvanástej začala obzerať po alternatívnych riešeniach. Päť minút po dvanástej preto, lebo veľké štáty zatiaľ nelenili a skúpili, čo sa dalo. Spôsob, akým si túto tému osvojil premiér Matovič, je tragikomický. Najprv dá jeho vláda schváliť novú Bezpečnostnú stratégiu SR, v ktorej Rusko síce nepriamo, ale jasne označuje za nepriateľa číslo 1, aby ho o niekoľko dní prosíkala o vakcíny. Navyše, urobí tak infantilným spôsobom ankety na facebooku, čo je rovnaká obludnosť ako keby dal lekár na sociálnych sieťach hlasovať, či má operovať. Vývoj ruskej vakcíny sprevádzala od začiatku veľmi silná medzinárodná antiruská propaganda. Západné médiá sa z očkovacej látky Sputnik V otvorene vysmievali. Dezinformácie mali svoj pôvod v USA, kde ich výdatne živila CNN a kde sa Trumpova administratíva vyjadrovala, že nie je žiadna šanca, aby také svinstvo v Amerike skúšali na opiciach, nieto na ľuďoch. Zaujímavé, že vtedy liberálnym médiám nevadilo, že nekriticky preberajú konšpirátora Trumpa. Dostali však studenú sprchu. 2. februára tohto roku prestížny medzinárodný lekársky časopis so sídlom v Londýne Lancet uverejnil recenzovanú vedeckú štúdiu, ktorá zistila, že ruská vakcína Sputnik V má účinnosť takmer 92 % a navyše je lacnejšia ako jej západní konkurenti. To ju hneď katapultovalo medzi najúčinnejšie očkovacie látky na svete. Svet začal hovoriť o najväčšom ruskom triumfe od čias kozmických pretekov (Wall Street Journal, Bloomberg atď.) a prominentov informačnej vojny to na chvíľu zaskočilo. No už o pár dní dostali „noty“ a proti Sputniku V sa začala najhlasnejšia propagandistická kanonáda, ktorej ozvena prenikla až do bratislavskej kaviarne. Vôbec ma neprekvapilo, že do tejto špinavej dezinformačnej kampane sa zapojili takmer všetci proamerickí žoldnieri, akých na Slovensku máme.

Najhlasnejšie sa ozvala strana Za ľudí. Vicepremiérka Remišová sa ostro postavila proti vakcíne Sputnik s tým, že je to „geopolitická zbraň Moskvy“ a že ľudia na Slovensku vraj nemôžu byť pokusnými králikmi. Pokusnými králikmi sú skôr učitelia, ktorých cez víkend začali očkovať látkou AstraZeneca. Táto vakcína je totiž vyrobená na platforme adenovíru opíc, a nie človeka, ako je to pri vakcíne Sputnik V. Niektorí lekári dokonca nechápu, prečo sa látky typu AstraZeneca s takou nízkou účinnosťou a takým zložením považujú vôbec za vakcíny, keď sú to skôr génové terapie. Remišovej útok na Sputnik bol veľmi hlúpy a prvoplánový. Jej zdôvodnenie, že „vďaka EMA si ľudia na Slovensku môžu byť istí, že sa využívajú iba tie najlepšie očkovacie látky“ sa po prevalení škandálu s nízkou účinnosťou AstraZeneca javí ako výsmech, ako čistá trápnosť porovnateľná len s naivnou reklamou na pracie prášky. Jej argument, že ruskú vakcínu nikto nechce, je však už čistá sprostá lož. Je o ňu záujem na všetkých kontinentoch, očkujú ňou v 27 štátoch a počet narastá. O Sputnik V prejavilo záujem vyše 50 štátov, Rusko sa dohodlo s Iránom, Indiou, Tureckom, Mexikom, Brazíliou, Argentínou, Južnou Kóreou a mnohými ďalšími. Svojim občanom ponúka Ruská federácia očkovanie bezplatne. Remišovej pohŕdavý výrok, že vakcína sa nemá schvaľovať na základe nejakého článku v časopise je však takou tuposťou, že to neznesie slušný komentár. Tá bábkoherečka si mýli recept na pečenie v Šarme so zverejnenými výsledkami vedeckého výskumu najprestížnejšieho lekárskeho časopisu na vzorke 20 000 ľudí. A táto osoba s takýmito elementárnymi nedostatkami v úsudku je akože naším digitálnym lídrom??

Hlúpo a vedome zavádza aj jej spolustraník, predseda parlamentného eurovýboru Tomáš Valášek. Ten dehonestuje kompetentnosť vysoko erudovaných odborníkov z medzinárodného vedeckého tímu primitívnym výrokom: „Počul som, ako iní „odborníci”, ktorých citujete, otvorene zavádzali, že Sputnik je v pohode, lebo ho používajú iné krajiny“. Tí vedci totiž majú svoje mená a v medicíne sú na rozdiel od nejakého Valáška svetovo uznávaní: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00191-4/fulltext Nato bez akýchkoľvek dôkazov obvinil Maďarsko, že tam dostal Sputnik autorizáciu len na základe politického tlaku vlády, že mu to povedali „naši diplomati“. Ktorí? Napokon, už to nie je len Maďarsko: chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš oznámil, že Chorvátsko schváli ruskú vakcínu Sputnik V. Tiež pod politickým nátlakom, pán Valášek? Máte snáď všetkých politických partnerov v strednej Európe za nesvojprávnych? Tretia lož od Valáška znie, že vraj počul od našich odborníkov, že vraj Rusko neposkytlo ani zďaleka dosť údajov na to, aby Slovensko vedelo zodpovedne posúdiť, či je vakcína Sputnik bezpečná. Opäť neposkytol žiadne konkrétne meno, hoci náš najvýznamnejší odborník na infektológiu profesor Jarčuška včera vyhlásil, že za súčasných okolností si vie predstaviť aj schválenie Sputnika bez EMA a dnes pritvrdil, keď zdôraznil, že treba hľadať spôsob, ako využívať Sputnik V ešte pred schválením Európskej liekovej agentúry.
Povinnú antiruskú jazdu si odbavili aj politici z Progresívneho Slovenska a Spolu. Europoslanec Vladimír Bilčík podobne ako vicepremiérka Remišová hlúpo klamal, že vraj Rusi nemajú dostatočné výrobné kapacity, dodávajú len zlomok vakcín a Srbom poslali veľmi málo. Skutočnosť je taká, že len Mexiko nakúpilo 24 miliónov dávok očkovacej látky Sputnik V. Len Argentíne dodalo Rusko doteraz takmer 1 a pol milióna vakcín. V Srbsku budú Sputnik V priamo vyrábať. Europoslanec Šimečka okrem štandardných demagogických tvrdení, že Rusi nestíhajú vyrobiť toľko vakcín (akoby západné spoločnosti v tejto krízovej situácii stíhali) pridal aj zopár originálnych klamstiev, že Sputnik sa používa len v piatich krajinách. Ako som už uviedol vyššie, je to hlúpa sprostá lož. Na záver sa nás Šimečka pokúša pobaviť tvrdením, že nákupom ruskej očkovacej látky riskujeme svoje postavenie v EÚ, ale to už, myslím, nepotrebuje nijaký komentár. Povedzte mi, čo sú toto za politické hyeny? Prečo si takto vymýšľajú? Podobne sa správajú aj niektoré médiá. Denník N vyrobil propagandistické video, v ktorom tvrdí, že ruský výrobca udáva 92 % účinnosť. Nie ruský výrobca – medzinárodný tím odborníkov! A nie je to vycucané z prsta, je to vypočítané na základe výskumu.

Neverím týmto ľuďom ani slovo, že im nejde o geopolitiku. Keď Denník N ako Rudé právo z päťdesiatych rokov prská, že „nám nejde o geopolitiku, ale cieľom Kremľa je podkopať autoritu Bruselu“, som presvedčený, že takéto paranoidné reči môžu viesť len ľudia s mentalitou politrukov, ktorí v čase komunistického teroru viedli kampaň proti pásavke zemiakovej – v ich predstavách proti „diverzantskému dovezenému imperialistickému chrobákovi z USA“. Takéto uvažovanie sa nám sem vracia. A je to zároveň ukážka, ako by to vyzeralo, keby sme takýmto modrým komsomoľcom zverili do rúk „boj proti dezinformáciám“. Sami dezinformujú a nerobia to zadarmo. Ešte aj Washington Post píše o veľkom víťazstve Ruska na poli vedy, ale úlohou týchto ľudí, ktorí by predali svoju vlasť za misu šošovice, je zabrániť tomu, aby sa vakcíny Sputnik V dostali na náš trh. https://www.washingtonpost.com/world/2021/02/10/russia-sputnik-vaccine-underestimated/ Svoju úlohu si v tomto smere splnili aj politruci z Českej televízie, ktorí odvysielali v nedeľu mimoriadne tendenčnú reportáž, v ktorej nielenže opakujú všetky klamstvá ako cez kopirák, ale navyše označujú jednu z najúčinnejších vakcín súčasnosti za „kontroverznú“ a zistenia medzinárodného lekárskeho tímu dokonca za „dezinformácie“ (pred chvíľou ju nekriticky okopírovala TV Markíza, ktorá bez dôkazov a v rozpore s vedeckýmu závermi označila Sputnik V za nástroj ruskej propagandy).

V tejto atmosfére sa Rusom nemožno čudovať, že sa s registráciou v Európskej liekovej agentúre neponáhľajú. Prečo by to robili? Z takto vedenej diskusie je totiž zrejmé, že reči o bezpečnosti sú výhovorkami a Sputnik V by tú licenciu nedostal z politických dôvodov (z tých sprostých rečí Remišovej, Valáška, Bilčíka a Šimečku to len tak srší). A Rusi nebudú riskovať takéto poníženie a dezinformačné spochybnenie, keď majú otvorené trhy inde. Navyše – a to vám kritici Sputnika zámerne nepovedia – Slovensko nie je povinné čakať na rozhodnutie EMA. V situácii, keď nám umierajú tisíce ľudí, je mimoriadne hlúpe a nezodpovedné hrať sa na trucovitú slečnu, ktorá čaká, kým ju vyzvú do tanca. Európska komisia mala byť proaktívnejšia a ak nie je, stačí jediný podpis ministra zdravotníctva, aby sa mohol Sputnik V využívať aj u nás. Samozrejme, na vlastnú zodpovednosť, ale vari je to v prípade západných vakcín inak, keď výrobca nepreberá na seba žiadne záruky? Ak platí, že očkovanie je striktne dobrovoľné, potom treba umožniť ľuďom, ktorí sa chcú zaočkovať Sputnikom V, aby tak mohli urobiť čo najskôr. Nechajme to na ich rozhodnutí. Okrem iného tým zvýšime záujem o očkovanie. Takže, ak nám ide naozaj o zdravie a životy ľudí, prestaňme intrigovať a zvádzať pozičné hry a umožnime v tejto mimoriadnej situácii ľuďom rozhodnúť sa nielen v tom, ČI sa chcú dať zaočkovať, ale aj ČÍM sa chcú dať zaočkovať.
Nemáme času nazvyš.

Zdroj: https://www.facebook.com/ChmelarEduard/posts/4008791832486012

 

0 komentárov