Objektívni redaktori s červeným pozadím

23. jún. 2019 | Komentované správy

Na SME náhle pocítili potrebu vysvetliť, akí sú oni nezávislí a objektívni. Vraj nemajú zoznam pretláčaných tém ani listinu ľudí na odstrel… Tak si ukážme jeden príklad zásady Padni komu padni podľa SME za všetky (z dlhého zoznamu):
Vo februári Focus uverejnil prieskum, podľa ktorého si takmer 60% ľudí neželalo a 35% želalo ďalšie zotrvanie Kisku v politike. Po piatich rokov mandátu v prezidentskej funkcii, ktorá nenesie výkonnú zodpovednosť a v ktorej sa môže len moralizovať, je to dosť fiasko. Ako vyzeral v tomto prípade žurnalizmus SME?
V nadpise referujúceho článku hľadali pre Kisku pozitíva: Kisku chcú naďalej v politike najmä priaznivci Spolu a Progresívneho Slovenska. Perex bol jednovetový, akože vyvažujúci: Najmenšiu podporu má pri Smere a SNS. Článok začínal zopakovaním podpory u progresívcov, tentokrát aj s uvedením vysokých percent. Keď sa konečne dostal k pointe, najskôr menoval percentá podpory, až potom prešiel k percentám odmietania. Ale pre istotu percentá radšej rozpisoval po kategóriách, len aby nevynikol fakt, že väčšina ľudí Kisku v politike nechce.
Aby bolo jasné, že nejde o náhodu, situácia sa zopakovala v apríli, po prvom kole prezidentských volieb. Podľa Focusu vtedy totiž Kiskovi stúpla podpora a klesol nesúhlas s jeho pokračovaním v politike. Bez jeho pričinenia, mohol za to efekt víťazstva Čaputovej, ale tak už to chodí.
Ako vyzeral žurnalizmus SME? Nadpis nového článku hneď mohol vyzerať lepšie: Takmer 40 percent ľudí podľa prieskumu chce, aby Kiska pokračoval v politike. Až perex doplnil pointu: Skoro polovica ľudí chce, aby Kiska odišiel z politky. Čo je dôležitejší fakt, aby išiel do nadpisu na titulke? 40 % podpory alebo 50 % odmietania? Podľa SME zjavne podpora. Pre porovnanie, nadpis v Pravde znel takto: Polovica ľudí Kisku v politike nechce, on sa cíti pripravený byť premiérom.
Nie, toto nie sú klamstvá, to je „len“ pohrávanie sa s čitateľom. Redaktormi s červeným pozadím.
Referencované články:
https://domov.sme.sk/c/22093566/takmer-40-percent-ludi-podla-prieskumu-chce-aby-kiska-pokracoval-v-politke.html
https://domov.sme.sk/c/22060528/kiska-a-politika-prieskum-o-prezidentovej-buducnosti.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/508140-prezident-kiska-si-mysli-ze-je-pripraveny-byt-premierom/
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.