Boj o alternatívne médiá

31. mar. 2019 | Svätá Zuzana, Nekomentovaný výber

Táto prezidentská kampaň priniesla aj boj o alternatívne médiá. Ukážme si niekoľko veľavravných odkazov na internet, ktoré priniesla.

Prečo sú ohrozené?

Via Iuris, v ktorom Zuzana Čaputová prežila väčšinu svojho pracovného života, https://viaiuris.sk/co-robime/

Autentickú občiansku spoločnosť, ako jeden zo základných pilierov slobody a demokracie, ohrozujú nesystémové legislatívne návrhy, populistické vyjadrenia politikov a dezinformačná kampaň konšpiračných médií.

Peter Schutz, SME, ktoré Zuzanu Čaputovú vytrvalo „vyrábalo“, https://komentare.sme.sk/c/22073374/dost-bolo-lzi-a-nepravd.html

Píše sa to zle, avšak státisíce užívateľov internetu zasahujúca antikampaň proti Čaputovej nedá inak: Slobodám dezinformačných platforiem a sociálnych sietí bude musieť byť nasadený veľký obojok.

Prečo sú potrebné?

Prečo je zlým kandidátom Maroš Šefčovič a hlavne strana, ktorá ho nominovala, si ukazovať nemusíme. V tomto smere si hlavnoprúdové médiá, s výnimkou Pravdy, robili nadprácu. Ktorá im zasa akosi chýbala pri Zuzane Čaputovej. Zrekapitulujme si pár odkazov s výstižnými citátmi z alternatívnej strany – Hrot.info.

Ako médiá hlavného prúdu „vyrobili“ Zuzanu Čaputovú?

Hrot.info: Pozitívny imidž Zuzany Čaputovej je výsledkom hlavne drahej kampane a je tak do veľkej miery marketingovým produktom. Poznateľnosť tejto ešte pred pol rokom neznámej „značky“ zabezpečili najmä státisíce eur od bohatých sponzorov.

https://hrot.info/manipulacie/2570-zuzana-caputova-dekonstrukcia-kultu

Čo Vám ale o Zuzane Čaputovej nepovedia?

Podozrivé nejasnosti sa týkali nasledujúcich otázok z jej profesijného životopisu:

  • Ako mohla stíhať prácu na úrade popri škole?
  • Ako mohla vykonávať koncipientskú prax cca 200 km od bydliska?
  • Ale špeciálne: Vykonávala právnické služby na živnosť v rozpore so zákonom?

Hrot.info: Už súčasný stav, kedy sa Čaputová k niektorým podstatným skutočnostiam nevyjadruje, je však v rozpore s jej deklarovanými princípmi ako slušnosť, transparentnosť či férovosť. To isté platí pre VIA IURIS, ktoré tiež mlčí.

https://hrot.info/manipulacie/2569-nejasnosti-ohladom-praxe-a-zivotopisu-zuzany-caputovej-analyza

Hodnoty v praxi – na sebe

Veľavravná je tiež reakcia na kauzu bývalého kolegu zo strany Progresívne Slovensko, jej predsedu Ivana Štefunka.

Hrot.info: Pri jeho kauze Monogram je zjavné, že nie je vysvetlená dostatočne, ale je tu snaha vysvetlenia predstierať a postupne pozornosť odviesť do stratena. Aj vzhľadom na nemalé aktuálne preferencie koalície PS a Spolu (podľa najnovšieho prieskumu agentúry FOCUS je to 9,5 %) by investigatívni novinári a médiá celkovo tomu mali venovať väčšiu pozornosť.

Hrot.info: Možno poukázať na absurditu, že človek, ktorý kandiduje na prezidenta s tým, že „celý svoj doterajší život som bojovala proti neprávosti“ a profiluje sa ako expert na právny štát, transparenciu a boj proti korupcii, nedokáže zaujať veľmi jednoduché principiálne stanovisko: „Tieto podozrenia treba objektívne prešetriť a Ivan Štefunko by ich mal jednoznačne vysvetliť.“

https://hrot.info/portret/2556-kto-je-predseda-ps-ivan-stefunko

Ako za ne bojovať?

Aktuálny krok je o voľbe prezidenta. Či ísť voliť alebo nie analyzovali Hlavné správy a opäť aj Hrot:

Hlavné správy: Prečo treba ísť voliť aj v druhom kole prezidentských volieb? Je na to najmenej sedem dobrých dôvodov!

https://www.hlavnespravy.sk/preco-treba-ist-volit-aj-v-druhom-kole-prezidentskych-volieb-je-na-najmenej-sedem-dobrych-dovodov/1708813

Hrot.info: Ak sa väčšina nespokojných voličov z akýchkoľvek dôvodov 30. marca nezúčastní na druhom kole prezidentských volieb, je tu vážne riziko, že aktívna menšina bez ich účasti a súhlasu rozhodne za nich.

https://hrot.info/udalosti/2568-caputova-vs-sefcovic-kto-je-mensie-zlo-a-preco-ist-volit

No a napokon sú tu naše vlastné dôvody, ktoré vyplývajú zo všetkého uvedeného.

Výzva rádia Slobodný vysielač

0 komentárov

Nová relácia – Zrkadlenie

„Bez historického poznania a ním sformulovaného vedomia nie je možné pochopiť deje odohrávajúce sa v súčasnej spoločnosti. Miroslav Lesičko v relácii Zrkadlenie poskytne poslucháčom dejinné informácie, ktoré sú výlučne spojené s udalosťami v Rímskom impériu a tak ich vyprovokovať ku kritickému mysleniu a hľadaniu odpovedí na otázky, ktoré ešte neodzneli“.

Nový archív LBRY

Najnovšie články

Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.