Cenzúra zo strany Google

17. aug. 2017 | Nekomentovaný výber

(

Zdroj: New Google Search Censorship May Be Worse Than Originally Feared

Preklad: Slobodný vysielač

Antimedia – Nové skutočnosti, ktoré vydala World Socialist Webside zrejme potvrdili to, čoho sa viacerí obávali – nový protokol vyhľadávania od spoločnosti Google nepriaznivo ovplyvňuje širokú škálu ľavicovo orientovaných organizácií, ako aj organizácií zameraných na demokratické práva a šírenie anti-vojnových správ. Údaje zhromaždené na webovej stránke SEMrush poukazujú na masívny pokles návštevnosti stránok ako WikiLeaks, Intercept, ACLU, Common Dreams, Antiwar.com a mnohých ďalších.

Nový algoritmus spoločnosti Google, ktorý je implementovaný pre zdanlivý účel obmedzenia dosahu „falošných správ“ a „konšpiračných teórií“, sa zameral na alternatívne médiá, ktoré sa snažia poukázať na dezinformáciu a propagandu v mainstremových  médiách. V dôsledku kritiky od NEW York Times, Washington Post a iných médií a v dôsledku prezidentských volieb 2016 sa Google a Facebook rozhodli prijať drastické opatrenia pre obmedzenie toku informácií. Návštevnosť Wikileaks klesla o 30 percent, v prípade Democracy Now išlo o pokles 36 percent. V prípade WSWS, ktoré je ovplyvnené najviac ide o pokles návštevnosti až o 70 percent a to v priebehu toho istého mesiaca, kedy Google začal nový algoritmus používať.

David North, predseda Medzinárodnej redakčnej rady WSWS považuje nový protokol vyhľadávania za politicky motivovaný a hovorí, že dramaticky ovplyvňuje výsledky tzv „organického“ vyhľadávania (moja poznámka – organické vyhľadávanie v zmysle, že ti vyhodí všetky dostupné stránky a nie také, ktoré ti už dopredu niekto prefiltroval). „Aj keď výrazné percento našich čitateľov vstupuje na stránku WSWS priamo, mnoho používateľov webu pristupuje na stránky prostredníctvom vyhľadávacích nástrojov z ktorých je Google tým najpoužívanejším. Neexistuje nevinné vysvetlenie toho, prečo došlo k takým výrazným poklesom v sledovanosti a čítanosti a to predovšetkým u ľudí, ktorí používajú siete ako Google. Tvrdenie spoločnosti Google, že týmto opatrením chránia čitateľov pred „falošnými správami“ je politicky motivovanou lžou. Google, masívny monopol, ktorý má blízke prepojenie so štátnymi a spravodajskými agentúrami blokuje prístup na WSWS a aj iné lavicovo a progresívne orientovaných webov a to tým, že manipuluje s vyhľadávaním.

Obmedzenia cítia však aj pravicoví aktivisti. Krátko po voľbách prehlásila pravicovo orientovaná stránka Breitbart, že Google aj Facebook sa pokúšali zničiť konzervatívne stránky tým, že zmenili Google Adsense a Facebook Audience Network. Správa, ktorú poskytol Gizmond zisťuje, že facebook už začiatkom roka podnikol kroky na redukciu „falošných správ“ aj keď vedel, že to nepomerne ovplyvní pravicovo orientované spravodajské weby a to tým, že Facebook odstráni ich obsah (inými slovami asi ide o to, že FB je mimoriadne navštevovaný a zamedzenie prístupu na jeho stránku podobne ako u Google bude znamenať výrazný pokles navštevovanosti).

Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Slobodný Vysielač udržuje verná komunita jeho podporovateľov. Jediný spôsob, ako si udržať nezávislosť, je práve forma financovania verejnosťou.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná.
Prosíme však, aby ste si uvedomili, že už aj taká malá čiastka, akou je 5 EUR mesačne, dokáže významným spôsobom nielen zvýšiť kvalitu jednotlivých relácií, ale rovnako tak aj rozšíriť ich počet. Ďakujeme každému z Vás za podporu.