Autor: David Dixon, CC BY-SA 2.0, Odkaz

V pozadí všetkých teroristických útokov v Európskej únii od začiatku migračnej krízy* stojí islamský radikálny motív. K väčšine z nich, hlavne tým veľkým, sa priamo prihlásil Islamský štát. Páchatelia útokov s ním alebo udržiavali kontakty alebo sympatizovali alebo sa jeho metódami inšpirovali.
Médiá hlavného prúdu islamské motívy len neochotne alebo rozostrene priznávajú. Ak by bola motivácia nie moslimská ale ruská, to by sme len videli ten rozdiel.
Preto si teroristické útoky bez retuší zrekapitulujme, nech vidíme podstatné veci. To jest, čo všetky útoky spája. Aby sme si pamätali.

Rok 2017:

– 22. mája 2017, Manchester: Samovražedný útok na koncerte v Manchester Aréne. 22 mŕtvych, 60 zranených. Podozrivý Brit líbijského pôvodu Salman Abedi. Prihlásil sa Islamský štát.
– 7. apríla 2017, Stockholm: Útok nákladným automobilom. 4 mŕtvi, 15 zranených. Podozrivý Rakhmat Akilov z Uzbekistanu sa zaujímal o extrémistické organizácie ako Islamský štát.
– 22. marca 2017, Londýn: Útok autom na Westminsterskom moste a nožom pri parlamente. 5 mŕtvych, 6 zranených. Páchateľ Brit moslimského vyznania Khalid Masood.

Rok 2016:

  • 19. decembra 2016, Berlín: Útok kamiónom na vianočných trhoch. 12 mŕtvych, 48 zranených. Páchateľ Anis Amri mal podľa marockej tajnej služby kontakty s Islamský štát.
  • 26. júla 2016, Ansbach: Samovražedný bombový útok na hudobnom festivale. 12 zranených. Páchateľ utečenec zo Sýrie, inšpirovaný so sľubom vernosti Islamskému štátu, ktorý sa tiež k útoku prihlásil.
  • 14. júla 2016, Nice: Útok kamiónom na promenáde. 85 mŕtvych, 202 zranených. Páchateľ Francúz tuniského pôvodu Mohamed Lahouaiej Bouhlel.
  • 22. marca 2016, Brusel: Tri samovražedné bombové explózie na medzinárodnom letisku a v metre na stanici Maelbeek. 34 mŕtvych, 202 zranených. Páchatelia Brahim a Khalid el-Bakraouiovi a Najim Laachraoui. Prihlásil sa Islamský štát.

Rok 2015:

  • 13. novembra 2015, Paríž: Séria šiestich útokov strelnými zbraňami a štyroch samovražedných bombových útokov, najviac obetí v clube Bataclan. 130 mŕtvych, 352 zranených. Francúzsky prezident za páchateľa/ov označil organizáciu Islamský štát.
  • 14. a 15. februára, Kodaň: streľba v kultúrnom centre Krudttønden a pred Veľkou synagogou. 2 mŕtvi, 5 zranených. Páchateľ Omar El-Hussein mal islamský náboženský motív.
  • 7. a 9. januára 2015, Paríž: Streľba v redakcii Charlie Hebdo a pri obchode s potravinami. 12 mŕtvych, 10 zranených. Páchatelia islamskí radikáli hlásiaci sa k al-Káide.

* Podľa zoznamu teroristických útokov z Wikipedie:

 

Pin It on Pinterest

Share This
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Prosím zvážte podporu vysielania Vášho rádia.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná. Prosíme, aby ste si uvedomili, že aj táka malá čiastka, ako 5 EUR mesačne, dokáže urobiť veľký rozdiel.