zdroj: http://thefreethoughtproject.com/rfid-chip-human-trafficking/#wIkAb5g0EdpqjKcR.99

 

“Mám v sebe tracker (čip ukazujúci polohu)” prečítal doktor šifrovanú správu načarbanú ženou na pohotovosti v nemocnici.

Tvrdila, že jej bolo implantované GPS vyhľadávacie zariadenie nejakého typu – tvrdenie nie je neslýchané, ale aj tak dosť neobvyklé.

Doktor A, anonymný z bezpečnostných dôvodov, prevrátil oči – zvyčajne je takéto tvrdenie istým indikátorom duševnej choroby, kvôli ktorej by musel zavolať psychiatra.

Ale táto žena bola príčetná. Zdravá. Nebola paranoidná, ani nežila v ilúziách.

A mala reznú ranu.

Tak urobil rontgen a zdravotníci sa zhromaždili, aby si pozreli výsledky. Zostali stáť ohromení bez dychu – keď naozaj uvideli GPS vyhľadávacie zariadenie,

“Vložený malý kovový objekt trošku väčší ako zrnko ryže bol v jej pravom boku,“ opísal situáciu doktor A pre Dana Gorensteina redaktora z Marketplace. „Ale bol tam. Bol jednoznačne tam. Mala v sebe tracker.  Nik neprehovoril asi päť sekúnd – a na takom rušnom pracovisku ako pohotovosť to niečo znamená.“

Bola to malá sklenená kapsula s malým plošným spojom vo vnútri,“ povedal 28 ročný doktor.

Šok sa rýchlo zmenil na záujem, keď lekári pochopili, že prítomnosť objektu signalizuje niečo o živote asi 20-ročnej ženy – a tiež prečo im dala takú bizarnú správu.

„Je to RFID čip. Používa sa na vyhľadávanie mačiek a psov, a niekto ju označkoval ako zviera, akoby bola niečie domáce zvieratko, ktoré má majiteľa.“

Aj v skutočnosti s nemenovanou ženou bolo zaobchádzané ako s domácim zvieratkom – patriacim – jej priateľovi, ktorý ju predával na sex a bral jej peniaze, ktoré priniesla.

Bola jednou z nespočítateľného množstva obetí obchodu s bielym mäsom – kolosálnym problémom v každom kúte zemegule, vrátane Spojených štátov – kde doktor A má ordináciu v nemocnici „vo veľkom americkom meste“, diskrétne poznamenal Marketplace.

Otroctvo modernej doby existuje a naneštastie sa rozrastá, dokonca v Spojených štátoch, obrovskom priestore plnom ľudí bez vôle  – koniec koncov, americké školy vyučujú národnú históriu otroctva celkom podrobne. Ale obchod s ľuďmi a zneužívanie ľudí vytvára moderné opakovania hanebných praktík minulosti.

„Veľmi jasné,“ povedala Gorensteinovi Katherine Chonová z novovytvoreného Úradu pre obchodovanie s ľuďmi pri Ministerstve zdravotníctva, „obchodovanie s ľuďmi je keď jedna osoba využíva inú osobu kvôli nejakému zisku.“

Sex nie je jediný dôvod pre predávanie iných ľudí – obchodovanie s ľuďmi smutne zahŕňa aj množstvo priemyselných odvetví s nútenou prácou od podradných a opakujúcich sa prác až k službám v domácnosti.

Pod hrozbou násilných trestov – alebo aj niečoho horšieho – obete často zažívajú strašné traumy a považujú za veľmi zložité, ak nie nemožné, upozorniť iných na ich podmienky a požiadať o pomoc.

A tu mohli doktor A a zdravotní pracovníci pomôcť – hoci sa strážcovia zákona zvyčajne zaoberajú obvineniami z obchodovania s ľuďmi, pracovníci zdravotníctva môžu spozorovať psychologické a psychické príznaky, ktoré si polícia nevšimne a nezistí. Navyše, strávenie hoci aj krátkeho času osobným pohovorom s lekárom, alebo sestrou, dáva obetiam výbornú možnosť otvorene prehovoriť.

Ale ani ten najlepší tréning nezabráni väčšine obetí obchodu s ľuďmi, aby sa správali normálne – a ani verejnosť nie je o nič múdrejšia. Mazaní páchatelia používajú množstvo trikov, aby neboli prichytení – a evidentne aj vrátane implantácie sledovacích zariadení.

„Môžem vám garantovať, že som vyšetril a hovoril s viacej obeťami obchodovania s ľuďmi ako sa domnievam, že o nich určite viem,“ povedala Gorensteinovi doktorka z pohotovosti Wendy Maciasová z Massachusettskej všeobecnej nemocnice.

Medzi príliš veľa obeťami, ktoré prekĺznu nepovšimnuté, prípad ženy so sledovacím zariadením by mal byť „poriadne znepokojujúci“, aj preto bliká alarm každému pracovníkovi v zdravotníctve,“ vysvetlil doktor Dale Carrison z Univerzitného lekárskeho centra v Las Vegas.

„Osobne pre mňa to bol poriadny budíček. Znamená to, že sa už teraz posúvame na ďalšiu úroveň,“ povedal. „A potrebujem o tom informovať kolegov, aby to nepodceňovali.“

Čipy FRID boli už dlho teoreticky považované za nástroje totalitného štátu – principiálne fungujúc ako čiarový kód, s ktorým môžu sledovať každý pohyb človeka. Takže sú to diskutabilné zariadenia, a reálne jeden právnik-zákonodarca z Nevady navrhol minulý mesiac zákon, ktorý zakazuje povinné implantovanie RFID čipov do ľudí – no páchatelia budú potrestaní len ako za tretotriedny zločin, čo je alarmujúce.

Táto dystopická vedecká fantastika sa stala realitou a rontgenový snímok vyvolával zimomriavky v tradične skeptických lekárskych komunitách.

„Existuje veľmi veľa sci-fi filmov, kde do nejakého človeka vložili zariadenie,“ poznamenal Dr. Carrison. „A viete čo? Je to realita. Už sa to stalo.“

 

Pre Slobodný vysielač preložil: Martin Urminský

Pin It on Pinterest

Share This
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Prosím zvážte podporu vysielania Vášho rádia.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná. Prosíme, aby ste si uvedomili, že aj táka malá čiastka, ako 5 EUR mesačne, dokáže urobiť veľký rozdiel.