(Analýza správy FBI (DHS Grizzly Steppe report) spoločnosťou Wordfence, špecializujúcou sa na cyberbezpečnosť webových stránok….)

V piatok sme uverejnili analýzu správy FBI a DHS Grizzly Steppe report. Táto správa je všeobecne vnímaná ako dôkaz toho, že ruský spravodajský operatívci hackli americké voľby 2016. Ukázali sme, že PHP malware, ukázaný v správe je starý, je prístupný zadarmo k stiahnutiu od Ukrainskej hackerskej skupiny a je administratívnym nástrojom pre hackerov.

Tak isto sme analyzovali IP adresy, ktoré boli v správe uvedené a ukázali sme, že pochádzajú z 61 krajín a 389 rôznych organizácií, ktoré nemajú žiadnu jasnú väzbu na Rusko.

Naša analýza sa stretla so širokou odozvou. Od jej zverejnenia sme poskytli rozhovory pre medzinárodné spravodajské stanice a pre online denníky, ktoré uverejnili naše nálezy. Rád by som poskytol určité objasnenia – jednak čo sa týka správy FBI/DHS a jednak čo sa týka našich nálezov – a to fourmou orátok a odpovedí.

Dokazuje správa, že Rusko stojí za útokom na americké voľby v roku 2016?

Nie, nedokazuje. Wordfence odhalil v piatok, že vzorka PHP malware, ktorú americká vláda poskytla je:

  • Stará verzia malwaru. Vzorka bola verzia 3.1.0 a aktuálna verzia je 3.1.7 s bete verziou 4.1.1, ktorá je tiež k dispozícii.
  • Voľne k dispozícii pre každého, kto o malware má záujem.
  • Autori tvrdia, že sú Ukrajinci, nie Rusi.
  • Malware je administratívny nástroj, ktorým hackeri uploadujú súbory, zobrazujú súbory na napadnutých stránkach, sťahujú obsah databáz a podobne. Používa sa ako jeden z krokov zo série krokov, ktoré sa vyskytujú počas útoku.

Wordfence tiež analyzoval všetky dostupné a zverejnené IP adresy, pochádzajúce z 61 krajím a pratriacich viac ako 380 organizáciám a mnohá z tých organizácií z ktorým mal útok pochádzať sú dobre známe spoločnosti poskytujúce webhosting. V IP dátach nieje nič, čo by špecificky ukazovalo na Rusko.

 

Viac sa dočítate: Election Hack Report FAQ: What You Need to Know

Pin It on Pinterest

Share This
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Prosím zvážte podporu vysielania Vášho rádia.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná. Prosíme, aby ste si uvedomili, že aj táka malá čiastka, ako 5 EUR mesačne, dokáže urobiť veľký rozdiel.