fbi-wallpapers-logo-hd

zdroj:http://thehackernews.com/2016/11/fbi-rule-41-hacking.html

 

Preklad SV 5-3.12.16

 

Nabúrať sa do rôznych počítačov vo svete sa stalo oddnes jednoduchšie pre spravodajské a policajné agentúry Spojených štátov.

Zmeny predstavené v Smernici 41 Federálnych procedurálnych pravidiel Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov vošli v platnosť vo štvrtok, potom čo snaha o zablokovanie v stredu zlyhala.

Zmeny dávajú oveľa väčšie právomoci pre FBI nabúrať sa do rôznych počítačov v krajine, a pravdepodobne kdekoľvek vo svete, len s jediným súdnym príkazom podpísaným americkým sudcom (dokonca vyšším súdnym úradníkom). Vyšší súdny úradníci zvyčajne vydávajú súdne príkazy len v ich jurisdikcii.

To isté FBI vykonali v roku 2015 pri vyšetrovaní detskej pornografickej siete Playpen, v ktorej agentúra nabúrala asi 8,700 počítačov v 120 krajinách sveta.

 

Najvyšší súd potvrdil zmeny v Smernici 41 v apríli, umožniac každému americkému sudcovi vydať príkaz na prehliadku, ktorý umožní FBI a ďalším agentúram nabúrať vzdialené počítače v každej jurisdikcii, alebo dokonca aj mimo Spojených štátov.

Demokratický senátor Ron Wyden sa trikrát pokúšal blokovať zmeny v Smernici 41, ktorá potencionálne spôsobuje riziko ľuďom používajúcim TOR, VPN, alebo ďalší anonymizujúci softvér, aby ukryli svoju polohu, ale úsilie bolo zablokované republikánskym senátorom Johnom Cornynom z Texasu.

Smernica začala platiť 1. decembra, dnes, bez akéhokoľvek prekvapenia.

Na druhej strane, advokáti ochrany súkromia a právny experti popísali zmeny v smernici ako výrazné rozšírenie právomocí extrateritoriálneho sledovania, ktoré umožní agentúram ako FBI pokračovať v medzinárodných hackerských operáciách s oveľa menej nepríjemnosťami.

 

Na druhej strane, Ministerstvo spravodlivosti argumentovalo, že zmeny smernice pomôžu vyšetrovať modernú internetovú kriminalitu, umožniac vyšetrovateľom prístup do počítačov, ktorých poloha je „skrytá technologickými prostriedkami,“ ako Tor (aninymná sieť), alebo VPN (Virtual Private Network – Virtuálna súkromná sieť) a nástroje používané v botnetoch (…..) , ktoré sa stali mocnými kybernetickými zbraňami.

Asistent Generálneho prokurátora Leslie Cladwell zdôraznil tieto záujmy v svojom blogu uverejnenom minulý týždeň, píšuc, že ak podozrivý kriminálnik používa Tor alebo VPN, aby skryl svoju skutočnú polohu, je ťažké pre vyšetrovateľov zistiť jeho/jej súčasnú polohu.

 

„Tak v týchto prípadoch Smernica jasne neidentifikuje na ktorý súd by sa vyšetrovatelia mali obrátiť so svojou žiadosťou,“ povedal Caldwell.

 

Ale čo sa stane ak sa FBI nabúra k obetiam botnetu, skôr ako ku páchateľom? Alebo čo ak vláda zneužije túto silu proti národným štátom?

 

Vo svojej reči Wyden povedal, že zmeny v Smernici 41 patria k “jednej z najväčších chýb v politike sledovania za dlhé roky,“ dávajúc federálnym vyšetrovateľom „bezprecedentné právomoci nabúrať sa do amerických súkromných telefónov, počítačov, a ďalších zariadení,“ uviedol Reuters.

Ďalší kritici sa obávajú, že zmeny v Smernici 41 dajú FBI neobmedzené možnosti hackovať nevinných užívateľov, ktorých elektronické zariadenia boli infikované malvérom botnet bez ich vedomia, alebo každého kto skrýva svoju online identitu.

Kvôli týmto obavám Caldwell spochybnil, že vyšetrovatelia nabúrajúci sa do zariadení obetí botnetu „budú typicky vyšetrovať obsah botnetu,“ alebo za účelom „získať informácie potrebné oslobodiť počítačové obete od botnetu.“

Caldwell ďalej argumentoval, že zmena Smernice nedovolí FBI obmedziť „Masový hacking;“ v skutočnosti, nesprávnou implementáciou zmien smernice „bude oveľa zložitejšie pre ochrancov zákona bojovať s masovým hackingom skutočných zločincov.“

Preložil Martin Urminský

Pin It on Pinterest

Share This
Otázka do štúdia
Otázka bude odoslaná na: studio@slobodnyvysielac.sk
Guláš Slobodného Vysielača
* 8. -10. 09. 2017
* Chata na Látkach (časť Nový Svet)
* 10 € / osoba / noc
Prosím zvážte podporu nového info portálu Slobodný Výber
Prosím zvážte podporu vysielania Vášho rádia.
Vaša pomoc je, samozrejme, dobrovoľná. Prosíme, aby ste si uvedomili, že aj táka malá čiastka, ako 5 EUR mesačne, dokáže urobiť veľký rozdiel.